Złoto i srebro w co inwestować?

Obecne czasy nie są łatwe dla inwestorów. Krach finansowy sprzed kilku lat spowodował, że część inwestorów wysprzedało akcje i inne papiery wartościowe i szukali nowych sposobów na inwestycje. Okazało się, że najlepszym sposobem jest znany już od wielu lat jest inwestycja w metale szlachetne. Inwestorzy już od lat osiemdziesiątych zerkają z ciekawością w stronę złota, które zaczęło dość szybko nabierać na wartości.

Zdjęcie znalezione na stronie eBay.com
Zdjęcie znalezione na stronie eBay.com

Srebro, raczej takiego zainteresowania początkowo nie zwracała, jednak kiedy rozwijać się nagle zaczęła branże komputerowa, cena tego kruszcu zaczęła dość wyraźnie wzrastać. Inwestorzy wtedy łaskawiej zaczęli zerkać również na srebro. Jednak to złoto było tym kruszcem, w który chętniej był kupowany przez inwestorów instytucjonalnych. Również drobni inwestorzy chętniej kupowali złote precjoza oraz numizmaty wykonane z tego kruszcu. Złoto przynosiło większe zyski dla inwestorów. Od początku nowego stulecia, zyski jakie przynosi srebro było wyższe niż te osiągane ze złota. Spowodowane to było wzmożonym zapotrzebowaniu na ten metal przez nowe, prężnie rozwijające się gałęzie przemysłu.

Srebro okazało się niezbędnym surowcem do produkcji komputerów oraz ich podzespołów. Również w produkcji nowego rodzaju sprzętu RTV jakim były telewizory plazmowe używa się bardzo duże ilości srebra. Dzięki temu w stronę srebra zwrócili się również inwestorzy. Proporcja cen złota oraz srebra zaczęła się zmniejszać. Niektórzy analitycy uważają, że już niedługo proporcja może wynieść ponownie 1:15. Inwestycje w srebro wydają się korzystniejsze dla drobniejszych inwestorów, właśnie z powodu niższej jego ceny.

Jednak, na przeszkodzie stoi obłożenie inwestycji w srebro podatkiem VAT, ponadto w przypadku srebra może być problem ze sprzedażą posiadanych sztabek z uwagi na brak mechanizmu skupu interwencyjnego tego kruszcu. Zanim jednak zdecydujemy się zainwestować w sztabki wykonane z tych metali szlachetnych należy dokładnie zapoznać się nie tylko z pozytywami takich inwestycji, ale również z problemami jakie możemy napotkać podczas inwestowania w te metale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *