Zakupy monet

Dla większości z nas numizmatyka kojarzy się ze zbieraniem starych monet. Jest to tylko część prawdy, gdyż samo zbieranie, bez poznania historii gromadzonych nominałów oraz ich danych technicznych może być tylko hobby. Są numizmatycy, którzy nie posiadają żadnych monet, lecz przejawiają pasję w badaniu historii środków płatniczych, ich znaków menniczych, piszą na ten temat fachowe artykuły. Numizmatyka to nie tylko monety, lecz w mniejszym wymiarze również banknoty, papiery wartościowe, książki o tematyce monetarnej, medale a także ordery i odznaczenia.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Obecnie numizmatyka to nie tylko zainteresowanie, ale także intratna inwestycja. Nabywanie na aukcjach numizmatyków możemy porównać do inwestowania w nieruchomości, których wartość przeważnie z czasem rośnie. Jest wiele poradników gdzie należy kupować monety. Najbardziej bezpiecznym miejscem zakupu są oddziały Narodowego Banku Polskiego, znajdujące się we wszystkich wojewódzkich stolicach. Można tez mieć zaufanie do sklepów numizmatycznych stacjonarnych i internetowych. Najliczniejsze numizmatyczne aukcje internetowe mają miejsce na allegro, codziennie dochodzi tam do kilkadziesiąt tysięcy aukcji.

Zakupy na allegro nie zawsze są bezpieczne, zamówiony towar może być innej wartości, może być uszkodzony, a nawet możemy otrzymać tylko opakowanie zamiast monet. Kolekcjonerzy numizmatyków odwiedzają targi, giełdy staroci, kiermasze gdzie można nieraz wyszperać ciekawy egzemplarz za nieduże pieniądze. Kilka razy w roku Warszawskie Centrum Numizmatyczne organizuje aukcje prezentując rzadko spotykane monety. Tego typu aukcje odbywają się również w Poznaniu i Gdańsku.

Jest dużo literatury o tematyce numizmatycznej, gdzie można znaleźć informacje niezbędne do założenia kolekcji monet, ich prezentowania, konserwacji. Porady skierowane są do początkujących jak też doświadczonych numizmatyków. Oprócz fachowej literatury również plany emisyjne Narodowego Banku Polskiego moją być przydatne dla kolekcjonerów. Gdy przewidziany jest niski nakład monet okolicznościowych i kolekcjonerskich oznacza to nie lada gratkę dla hobbystów, gdyż takie monety będą miały największą wartość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *