Wartość numizmatyków

Czy zastanawiałeś się kiedyś jaka jest wartość numizmatyków? Zapoznając się z ofertami sprzedaży czy też kupna numizmatyków na pewno stwierdziłeś, że wartości jakie charakteryzują monety są tak różne i skrajne jak tylko da się to sobie wyobrazić. Począwszy od ceny 1 zł, której i tak mało kto jest w stanie zapłacić, a kończąc na dziesiątkach o ile nie setkach tysiącach złotych oferowanych za najbardziej poszukiwane numizmatyki świata. I nic w tym dziwnego, że niektóre monety są tak dużo warte. Pod lupę należy tutaj wziąć na przykład monety srebrne czy też złote numizmatyki, które nie mogą spaść poniżej pewnej ceny, a to z jednego prostego powodu.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Z powodu tego, że są ze srebra i złota. Srebrne i złote numizmatyki mają w sobie więcej bądź mniej tych szlachetnych surowców, których wartość nota bene ciągle wzrasta. Pomijając aspekt wzrostu cen zarówno srebra jak i złota, numizmatyki takie nie mogą spaść poniżej ceny jaka wykreślana jest przez ilość gramów srebra czy złota jakie w sobie zawierają mnożoną przez wartość rynkową takiego kruszcu. Zatem niektóre monety są więcej warte jako same w sobie srebro czy też złoto aniżeli same numizmatyki. Innym czynnikiem wpływającym na wartość numizmatyków jest wartość podaży.

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że ilość numizmatyków obecnych na świecie już nigdy nie wzrośnie. Mam tutaj na myśli czasy obecne. Skoro istniej na przykład dziesięć tysięcy egzemplarzy danej monety to skąd wziąć następne ? Oczywiście na rynku mogą ukazywać się kolejne pojedyncze egzemplarze, pochodzące na przykład z kolekcji odnalezionej na strychu dziadka przez wnuczka, który stara się zarobić na numizmatykach, ale nie można oczekiwać pojawienia się całej serii takich numizmatyków na rynku, gdyż po prostu nie są one produkowane.

Zatem jeżeli możliwa ilość dostępnych numizmatyków jest w pewien sposób ograniczona to jak cena mogłaby się obniżać ?! Skoro ilość chętnych na posiadanie numizatyków ciągle wzrasta, a ilość dostępnych towarów jest ograniczona to logicznym stwierdzeniem jest, że wartość numizmatyków nigdy nie spadnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *