Walka o tron zapisana w monetach

Cenne numizmaty często są dowodem poważnych sporów, tak jak na przykład denary z węgierskiej Krzemnicy. Są to dość rzadkie monety obce będące w obiegu na ziemiach polskich, jakkolwiek w tym przypadku można mieć wątpliwości, czy uzasadnione jest traktowanie denarów jako monet obiegowych. Na pewno jednak, choć znajdowane na ziemiach polskich stosunkowo rzadko, stanowią cenną formę dokumentacji sporu o tron, który rozegrał się między Maksymilianem II Habsburgiem a Stefanem Batorym.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Moneta polska w tym okresie była bita normalnie, jednak Maksymilian, który rościł sobie niejakie pretensje do tronu polskiego postanowił w tym zakresie nieco zmienić. Zresztą był on nie tylko kandydatem na króla, został bowiem nawet namaszczony na króla przez prymasa Uchańskiego, ale szybko okazało się, że nie jest to zgodne z wolą magnatów. Monety jednak wciąż napływały do Polski, choć daleko im było do zalania całego rynku. Faktem jednak jest, że nawet zanim Maksymilian zaakceptował Pacta Conventa, co nastąpiło niemal pół roku po elekcji, denarów z Krzemnicy w obiegu było dość sporo, a przynajmniej na tyle dużo, żeby większość Polaków znała ich wzór.
Ostatecznie jednak cesarz nie dożył korzystnego dla niego rozstrzygnięcia sporu o tron, który został zajęty przez Batorego. Nie zapadły jednak żadne decyzje, które miałyby monety obce będące w obiegu na ziemiach polskich wyrugować, więc jeszcze przez czas jakiś posługiwano się z rzadka denarem z Krzemnicy. Dziś ta dość imponująca moneta jeszcze jest od czasu do czasu znajdowana w różnych miejscach na ziemiach Polski, jednak jest bardzo nieliczna, co też tłumaczy spora jej wartość na rynku numizmatów. Denary bowiem, które były bite z myślą o użyciu na polskim gruncie różniły się nieco od swoich węgierskich odpowiedników, choć znów nie aż tak bardzo, aby nie można było obu typów odróżnić.

Nie w każdej kolekcji monet obcych będących w obiegu na ziemiach polskich znajdują się tak rzadkie okazy, tym bardziej że jest to epizod dość mało znany z historii, często wiec numizmatycy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że tego typu monet można na ziemiach polskich szukać, ani nawet, że podobny epizod historyczny miał w ogóle miejsce, nie mówiąc już o wyciśnięciu piętna na polskiej historii numizmatów. Niemniej jednak na pewno jest to moneta piękna i warta włączenia w obręb każdej kolekcji tematycznej, choć dość trudno jest ją kupić na rynku numizmatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *