Podobizny na banknotach

W dwudziestoleciu międzywojennym polskie społeczeństwo miało do dyspozycji kilka walut. Tuż po odzyskaniu niepodległości na terenie II RP funkcjonowały waluty państw zaborczych, czyli marki niemieckie, korony austriackie oraz ruble. Ponadto na terenie okupowanym przez Państwo Niemieckie – czyli Generalnej Guberni od roku 1916 funkcjonowały marki polskie, które były emitowane przez podległą zarządowi Generalnej Guberni Polską Krajową Kasę Pożyczkową. Ten bank emisyjny został w roku 1918 przejęty, a w roku 1919 wyemitował już pierwszy banknot marki polskiej całkowicie gwarantowanej już przez państwo polskie.

Zdjęcie znalezione na stronie Poznan.naszemiasto.pl

Na banknocie tym oprócz noty prawnej o gwarancji Państwa na banknoty wydawane przez PKKP, oraz nominału był rysunek polskiego godła. Już w lutym 1919 ukazał się następy banknot marki polskiej, o nominale 100mkp. Na banknocie umieszczony był rysunek Tadeusza Kościuszki. Banknot posiadał znaki wodne na całej powierzchni banknotu w kształcie plastra miodu. Tadeusz Kościuszko był najczęściej umieszczaną postacią na banknotach. W samym tylko 1919 ukazały się cztery nominały z rysunkiem głowy Naczelnika Insurekcji. Kolejną osobą historyczną, która często się pojawiała na banknotach marki polskiej była królowa Jadwiga.

W roku pierwszej emisji marek polskich pojawiła się na trzech nominałach 1, 20 oraz 500mkp. W roku 1920 serię banknotów uzupełniły banknoty o nominale 1/2mkp, na której ponownie widać było Tadeusza Kościuszkę, oraz banknot o nominale 5000mkp, z portretami Kościuszki oraz królowej Jadwigi. W roku 1919 tylko banknoty, które były emitowane przez PKKP w maju nie posiadały w swojej szacie graficznej żadnego rysunku z patronem. Do końca 1924 roku, Tadeusz Kościuszko występował najczęściej na markach polskich. Kiedy w 1924 roku na mocy Ustawy z 19.01.1919roku wprowadzającej złotówkę jako polską walutę oraz rozporządzenia Ministra Finansów i Premiera Władysława Grabskiego wymieniono marki polskie na banknoty nowej waluty. Ponownie na banknotach tych nie zależnie od roku emisji najczęściej pojawiał się Tadeusz Kościuszko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *