Odpowiednie przechowywanie monet

Odpowiedni sposób przechowywania monet wartościowych czyli kolekcjonerskich albo bulionowych to rzecz podstawowa w celu zachowania ich jak najlepszego stanu i pierwotnego wyglądu. Numizmatycy oprócz tego że przechowują swoje monety w specjalnych klaserach czy paletach to jeszcze zwracają uwagę na wygląd odpowiednią ekspozycję swojej kolekcji. Inaczej postępują posiadacze monet bulionowych, którzy zakupili je wyłącznie w celach zarobkowych czyli inwestycyjnych.

Zdjęcie znalezione na stronie Bigduo.pl

Dla nich najważniejsze jest aby monety były bezpieczne, zabezpieczone przed zniszczeniem i to wystarczy. Nie są przeznaczone do oglądania i podziwiania dlatego często pakowane są w woreczki i ukrywane w sejfie albo nawet w skrytce bakowej gdzie są na pewno bezpieczne. Jednakże wszystkie monety zarówno te kolekcjonerskie jak i bulionowe należy chronić przed otarciami, zadrapaniami oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jak bardzo wysoka temperatura albo wilgoć.

W takich warunkach mogą one bowiem nabierać przebarwień albo może utworzyć się na nich szaro zielony nalot który później trudno usunąć. Dla zagorzałych numizmatyków posiadających duże i wartościowe kolekcje oprócz wspomnianych już albumów albo klaserów proponuje się także holdery albo specjalne palety. Idealna sprawą jest także sekretarzyk kolekcjonerski, coś w rodzaju szafy czy komody składający się z wielu płaskich szuflad w których na specjalnych paletach układa się monety. Oczywiście ten sposób przechowywania monet jest bardzo wygodny ale tez dużo droższy.

Mebel taki wykonuje się raczej na specjalne zamówienie, najczęściej biorąc pod uwagę wystrój pokoju w którym będzie umieszczony. Ponadto wykonuje się go ze specjalnego drzewa przeznaczonego do przechowywania monet. Szuflady często wykańcza się ozdobnym materiałem na przykład aksamitem albo jedwabiem. Takie sekretarzyki mogą być również zamykane na kluczyk co stanowi dodatkową ochronę przed kradzieżą. To w jaki sposób będziemy przechowywać monety zaległy przede wszystkim o nas samych ale pewne jest że trzeba o nie dbać aby jak najdłużej zachowały swój pierwotny wygląd i najwyższą wartość kolekcjonerską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *