Monety roku

Tak jak wybiera się np. polskie produkty roku, które to okazały się najlepsze i wyjątkowe pod różnym względem, tak też i wybiera się polską monetę danego roku. I tak np. w roku 2010, pierwsze miejsce zdobyła moneta, która również zdobyła zaszczytne miejsce w innej kategorii- mianowicie w kategorii Moneta Srebrna, gdzie zajęła tam III miejsce. A więc polską najlepszą monetą w 2010 roku została moneta symbolizująca 90-tą rocznicę bitwy Warszawskiej.

Zdjęcie znalezione na stronie Rynekzlota.pl

Natomiast w konkursie Coin Constellation 2010, zwyciężyła polska Srebrna Moneta, która zawierała wizerunek Czesława Niemena. Owa moneta zdobyła również II miejsce w kategorii “udany pomysł artystyczny”. Jeśli natomiast chodzi o rok 2011, to w konkursie COTY początkowo wygrała moneta francuska z wizerunkiem Matki Teresy z Kalkuty z nominałem 20 euro, lecz jak się okazało później, moneta z owym nominałem po prostu nie istniała, a więc tym oto sposobem, pierwsze miejsce zdobyła polska moneta- Polskie Państwo Podziemne o nominale 10zł.

Konkurs na monetę roku COTY, czyli Coin of the Year zapoczątkowało w 1982 roku pewne amerykańskie czasopismo, które było wydawane przez wiodące na rynku numizmatyki wydawnictwo. Jest kilka kategorii, pod względem których wybiera się najlepsze monety, np. najlepsza złota moneta, czy najpiękniejsza moneta itd. Od roku 2007 również publiczność internetowa może oddawać głosy i wybierać monety, które ich zdaniem są najlepsze. Ciekawostką jest to, że polskie monety wyemitowane przez Narodowy Bank Polski kilkakrotnie zdobywały międzynarodowe nagrody na monetę roku.

I tak np. w 2004 roku najbardziej inspirującą monetą została srebrna moneta zatytułowana Pamięci Ofiar Getta w Łodzi o nominale 20zł. Czytając wyżej wymienione osiągnięcia naszych “narodowych monet”, możemy stwierdzić, że Polska może się pochwalić pięknymi “okazami” numizmatycznymi, które niejednokrotnie zdobywały wysokie miejsca na różnych konkursach. To chluba dla naszego kraju słyszeć, że i w tej dziedzinie Polska może zająć wysokie miejsca jeśli chodzi o wybór najlepszych monet czy innych numizmatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *