Kolekcjonowanie monet

Według mnie ciekawym hobby, dla ludzi o niezbyt zasobnym portfelu i ceniącym sobie satysfakcję z małych rzeczy jest zbieranie wszelkiego rodzaju przedmiotów. Kolekcjonować można na przykład monety – hobby tego typu nazywa się numizmatyką. Monety z lat 1972-2009 są stosunkowo łatwo dostępne w specjalistycznych sklepach lub w internecie. Nie zmienia to faktu, że również w tych rocznikach znajdują się perełki, za które można wydać nawet do 700 złotych!

Zdjęcie znalezione na stronie Cenum.pl
Zdjęcie znalezione na stronie Cenum.pl

Jeśli jesteś początkującym „zbieraczem” oczywiście nie wydasz na swoją pierwszą monetę kolekcjonerską takiej sumy. Warto zacząć od egzemplarzy bardziej popularnych i poszerzać z czasem swoje zbiory. Nie wiadomo bowiem, czy zbieranie monet po pewnym czasie Ci się nie znudzi. Jeśli jesteś pewien trafności swojego wyboru, warto zapytać dziadka, wujka czy ojca o to, czy nie mają jakiś własnych starych kolekcji. Poszukaj na strychu, w piwnicy…tam można natrafić na ciekawe okazy, chodź często w kiepskim stanie. Internet jest świetnym miejscem aby wymieniać się doświadczeniami i chwalić zbiorami z innymi numizmatykami.

Wszelkiego rodzaju wymiany i poszukiwania odbywają się często za pośrednictwem forów internetowych. Z drugiej strony sklepy internetowe znacznie przyspieszają poszukiwania interesujących egzemplarzy monet kolekcjonerskich. Ceny monet są zależne od wielu czynników – z jakiego kruszcu moneta jest wykonana, od nakładu, wieku monety i stanu w jakim jest aktualnie. Jeśli zbierałeś kiedyś karty telefoniczne, znaczki, samochody z gum Turbo albo żetony z chipsów to wiesz ile radości sprawia poszerzanie swojej kolekcji i posiadanie coraz większej ilości unikatów. Podobnie jest z monetami kolekcjonerskimi – w latach 1972-2009 wyszła masa serii na całym świecie, o przeróżnej tematyce.

Znam również kolekcjonerów, którzy szukają jedynie bardzo wyjątkowych egzemplarzy. Wyznają oni zasadę, że nie ważne jest złapanie króliczka ale pogoń za nim. Godziny spędzone na tematycznych forach internetowych, miesiące odkładania pieniędzy na wymarzoną monetę. To jest właśnie pasja. Warto więc się zainteresować tego typu hobby. Dzięki zbieraniu monet kolekcjonerskich można znów poczuć urok dzieciństwa i wrócić myślami do szkolnego boiska, na którym wymieniało się ze znajomymi przeróżnymi przedmiotami, które aktualnie były „na topie”. Numizmatyka „na topie” będzie zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *