Kolekcjonowanie monet

Zapewne zastanawiacie się kto kiedyś, kilkadziesiąt, bądź też kilkaset lat temu pomyślał by o tym jak wiele wzrośnie wartość kiedyś mało znaczących monet. Jak groszowe niegdyś banknoty wzrosną na swojej wartości w przyszłości. Zapewne wielu ludzi w tamtych czasach schowała by we wszelkiego rodzaju skarbcach wiele monet z tamtych czasów. Aczkolwiek należy zastanowić się czy gdyby ilość monet z zamierzchłych czasów znacząco by wzrosła to czy popyt jak i ich wartość w dniach dzisiejszych była by taka sama?!

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Według mojej opinii nie, gdyż z prostych ekonomicznych względów im wyższa podaż, a więc ilość dostępnych monet na rynku, tym nie tyle co popyt, ale możliwość jego zaspokojenia były by wyższe. Tym samym potencjalni nabywcy nie byliby skorzy zapłacić takie pieniądze jakie w tym momencie płaca za większość monet. To wydaje się logiczne, bo skoro danej monety na rynku są tylko nieliczne setki to sumy kwoty kilkunastu tysięcy złotych nie powinny dziwić, gdyż okazja posiadania czegoś tak rzadkiego nie jako obliguje potencjalnego kolekcjonera do zapłaty odpowiedniej wielkości gotówki.

Jeżeli istniało by dużo więcej monet tego typu, która tym samym mogłaby być posiadana przez znacznie większą liczbę osób to dlaczego kolekcjoner, który chciałby kupić taką monetę miałby płacić takie same pieniądze ze ten towar, gdy jest on powszechnie dostępny. Tak naprawdę nie ma reguły, która moneta jest więcej bądź mniej warta. Wartość monety nie jest wykreślana tylko i wyłącznie przez podaż jaka na nią istnieje, a więc jej dostępna ilość na rynku, ale także i przez popyt. Łatwo można zauważyć jak wielki wpływ na wartość ma popyt.

Wystarczy zastanowić się nad sytuacją gdyby każdy z kolekcjonerów chciał kupić monetę, która tak naprawdę jest bardzo dostępna. Wtedy zapewne większość ze sprzedających ową monetę podniosła by na nią cenę. Nic w tym dziwnego, gdyż każdy sprzedający widząc zwiększające się zainteresowanie na oferowany przez niego produkt podnosi cenę chcąc wykorzystać szansę, gdy dużo ludzi poszukuje jego produktu, a tym samym jest skora zapłacić pieniądze jakich wymaga sprzedający, a nie rzeczywistą wartość produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *