Jak inwestować w srebro?

Ludzie od wieków inwestowali w metale szlachetne. Jednak z upływem lat srebro popadało jakby w niełaskę. Dopiero zainteresowanie tym kruszcem nowych prężnie rozwijających się gałęzi przemysłu spowodowało ponowny wzrost cen srebra, a co za tym idzie wzrost zainteresowania tym kruszcem inwestorów zarówno tych instytucjonalnych jak i drobnych ciułaczy. Nasuwa się pytanie jak inwestować w srebro?

Zdjęcie znalezione na stronie Usnews.com
Zdjęcie znalezione na stronie Usnews.com

Są dwa podstawowe sposoby inwestowania – inwestycje bezpośrednie oraz pośrednie. Inwestycjami bezpośrednimi nazywamy takie inwestowani w srebro, gdzie inwestor ma bezpośredni kontakt z metalem. Jest to najbardziej polecany sposób inwestowania dla drobnych ciułaczy oraz osób, które nie zawsze potrafią grać na giełdzie. Polega to na zakupie srebrnych sztabek, monet kolekcjonerskich oraz medaliony. Najczystsze srebro mamy w sztabkach, mają one wybitą próbę oraz wagę wyrażoną w uncjach. Ich wartość jest określana przez wartość giełdową.

Jednak są również emitowane sztabki kolekcjonerskie – w limitowanej ilości często w seriach wydawniczych. Sztabki takie oprócz wartości nominalnej posiadają również wartość kolekcjonerską, która często jest wyższa. Bardzo często inwestorzy indywidualni zakupują monety. Są one emitowane przez mennice państwowe i mimo tego, że posiadają nominały nie są używane jako środek płatniczy. Monety te są sprzedawane po cenach emisyjnych. Która jest wyższa niż wartość srebra w tych monetach jednak często w bardzo krótkim czasie cena kolekcjonerska jest sporo wyższa. Drugim sposobem inwestowania jest inwestycja pośrednie. Do tego rodzaju inwestycji należy między innymi zakup certyfikatów srebra – czyli papiery wartościowe potwierdzające posiadanie srebra deponowanego w sejfach bankowych.

Często również inwestuje się w fundusze inwestycyjne oraz powiernicze – są to często akcje producentów srebra, mennic czy też kontraktów terminowych. Nie zależnie od tego na jaki sposób inwestycji inwestorzy się zdecydują, obecna chwila sprzyja w inwestowanie w srebro, warto więc z tej chwili korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *