Historia waluty Gdańska

Banknoty Wolnego Miasta Gdańska to historyczne już eksponaty można by powiedzieć ponieważ ich emisja zakończyła się wraz z likwidacją Wolnego Miasta Gdańska czyli w roku 1939. Jednak jako tako historia monety Wolnego miasta gdańska sięga tak naprawdę czasów napoleońskich kiedy to, po rokowaniach jakie miały miejsce w Tylży pomiędzy cesarzem Francji Napoleonem Bonaparte a Aleksandrem I władcą rosyjskim z nadmorskiego miasta Gdańska oraz przylegających do niego okolic utworzono tzw. Wolne Miasto Gdańsk, które było całkowicie uzależnione od Francji i stanowiło bazę dla wojsk napoleońskich.

Zdjęcie znalezione na stronie Historia.org

W roku 1808 otworzona została mennica miejska w Gdańsku ,w której wybijano monety wg stopy polskiej tj. szelągi , grosze oraz próbne szóstaki. Od nazwiska Jana Ludwika Meyera, ówczesnego kierownika mennicy , litera M stała się znakiem menniczym tych monet. Po upadku Napoleona w roku 1813 mennica została zamknięta, a Gdańsk natomiast włączony do Prus. Banknoty i monety z tamtych czasów są ogromnym źródłem pożądania nie tylko dla kolekcjonerów i numizmatyków ale także dla historyków fascynujący się tamtym okresem. Kolejny okres związany z Wolnym Miastem Gdańskiem i zarazem z jego jednostką monetarną są czasy dwudziestolecia wojennego.

Okres kiedy Polska podnosiła się z ruin po zniszczeniach z I Wojny Światowej i jednocześnie stałą się po raz kolejny ofiarą napaści hitlerowskiej. Z tamtego okresy możemy podziwiać dzisiaj takie pieniądze jak guldeny gdańskie, gdyż Gdańsk jako niezależne miasto- państwo posiadał odrębną gospodarkę a także własna monetę- uchwaloną uchwała senatu – gulden gdański. Banknoty wydawane prze Centralna Kasę Gdańską a w kolejnym okresie przez Bank gdański to guldeny o różnych nominałach.

Na każdym nominale widniał znak wodny, symbol gdański czyli dwa lwy podtrzymujące godło miasta oraz wizerunek wyjątkowego miejsca z gdańskich zabytków. Wśród nich no.: Dwór Augusta, Kościół Mariacki, Wieża więzienna, Ratusz na rynku głównym itd. Każdy banknot pięknie wydany w kolorystyce bardzo różnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *