Historia numizmatyki

Numizmatyka to nie tylko współcześnie emitowane monety. Z definicji jest to nauka pomocnicza historii, która zajmuje się badaniem monet, banknotów i innych znaków pieniężnych pod względem historycznym, estetycznym, a także technicznym. Warto aby każdy początkujący numizmatyk sięgnął do historii i poznał w jaki sposób powstały pierwsze na świecie znaki pieniężne. Pierwsze monety pochodzące ze starożytnego Rzymu odlewano w formach o określonym kształcie i rysunku. Zbliżoną technikę stosowano również w Chinach. Odlewano bilon stosując również technikę „drzewek”. Polegało to na tym, że pojedyncze monety były połączone w formie systemem kanalików, co umożliwiało dopływ ciekłego metalu do wielu monet równocześnie.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Zwykle zaraz po ostudzeniu monety były rozdzielane. W związku z tym współcześnie niezwykle rzadko możemy spotkać nie uszkodzone „drzewka”. Odlewane monety zazwyczaj można łatwo rozpoznać. Znakiem szczególnym są pozostałości po kanaliku którym dopływał metal lub po śladach szlifowania, które zostawił rzemieślnik. Często zdarza się tak, że początkujący hobbysta (w dowolnej kategorii) rzadko interesuje się historią dotycząca swoich nowych zainteresowań. Raczej skupiamy się na współczesności. Nie jest to dobra tendencja. Jeżeli „poszperamy” trochę w historii np., numizmatyki, nie tylko wzbogacimy się o niezwykle interesującą wiedzę, ale również łatwiej będzie nam zrozumieć wiele współczesnych spraw dotyczących naszej pasji.

Starożytny Rzym i Chiny to pierwsze znane nam miejsca gdzie powstały pierwsze znaki pieniężne. A w jaki sposób były one wytwarzane? Otóż w Rzymie konstruowano formy o określonym kształcie i rysunku w których odlewano monety. W Chinach było podobnie. Tam stosowano również metodę „drzewek”. Polegała ona na tym, że system kanalików łączył ze sobą pojedyncze monety. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciekły metal docierał do wielu monet jednocześnie. Po ostudzeniu były one rozdzielane. W późniejszym czasie najpopularniejszą metodą produkcji monet było wybijanie wizerunku uderzeniem młotka po jednej lub obu stronach za pomocą stempla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *