Gulden – waluta Gdańska

Gulden to waluta Wolnego Miasta Gdańsk w okresie międzywojennym. Zarówno banknoty jak i monety z tego okresu to cenne numizmaty dla kolekcjonerów, historyków i wszystkich tych których interesuje i fascynuje historia tego miasta. Zanim jednak przedstawię banknoty z tamtego okresu warto wspomnieć jaka była historia guldena. 10 stycznia 1920 roku w wyniku Traktatu Wersalskiego Gdańsk stał się Wolnym Miastem, jednakże za datę powstania Wolnego Miasta Gdańska uznaje się 15 listopada 1920 roku.

Zdjęcie znalezione na stronie Sprzedajemy.pl

W Dwa lata później t, w maju 1922 roku uchwalona została konstytucja Wolnego Miasta Gdańska, zgodnie z która Miasto Gdańsk stało się republiką. Oznaczało to że Wolne Miasto Gdańsk ma własną autonomie , gospodarkę, władzę (Najwyższym organem władzy ustawodawczej był Volkstag, natomiast władzę wykonawczą sprawował Senat). Ustalono granice miasta i jego obszar który wynosił 1952 Km2, zamieszkiwało go ponad 350 tysięcy mieszkańców. We wrześniu 1923 roku przeprowadzona została reforma walutowa ( wcześniej waluta obowiązująca była marka niemiecka). Nowa jednostka monetarną został gulden, którego podzielono na 100 fenigów.

Początkowo emitentem na czas przejściowy została Centralna Kasa Gdańska, natomiast w lutym 1924 r. został oficjalnie utworzony emisyjny Bank Gdański. Banknoty emitowane przez bank Gdański to guldeny o rożnych nominałach: 10 guldenów, 20 guldenów, 25 guldenów, 50 guldenów, 100 guldenów, 500 guldenów oraz 1000 guldenów. Banknoty te pięknie wydane przedstawiały na swoich wizerunkach ciekawe i historyczne miejsca w Gdańsku jak Dwór Augusta Ratusz na Rynku, Kościół Mariacki, Wieżę Więzienną.

Każdy banknot dodatkowo przedstawiał symbol Miasta gdańska jakim są dwa lwy trzymające herb miasta. Napisy na banknotach były w języku niemieckim ponieważ 90 % ludności Wolnego Miasta Gdańska była to ludność narodowości niemieckiej. Emisja guldena zakończyła się wraz z wybuchem II Wojny Światowej, obowiązywał on do dnia 30 września 1939 roku po czym zastąpiono go marką niemiecka. Niektóre z nominałów szczególnie monet pozostały w obiegu do roku 1940.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *