Dukaty lokalne promocją miasta?

Od pewnego czasu dukat lokalny wrócił do łask. Jest to moneta, która wytwarzana jest przez Mennicę Polską, na zlecenie Urzędów Miast, bądź Gmin w celu promocji danego regionu. Emisja dukatów lokalnych najczęściej towarzyszy jakimś ważnym wydarzeniom, które powinny zostać w odpowiedni sposób zaakcentowane przez władze miasta. Przeważnie dukat taki posiada na sobie kombinację symboli kojarzących się z regionem i celebrowanym wydarzeniem.

Zdjęcie znalezione na stronie Ustrzyki-dolne.pl
Zdjęcie znalezione na stronie Ustrzyki-dolne.pl

Jeżeli chodzi o wykonywanie monet, to są one projektowane przez artystów plastyków we współpracy z władzami danego miasta. Projekt taki musi przejść przez szereg skomplikowanych procesów, w których większość wymaga pracy doświadczonych ludzi, ponieważ oni są bardziej dokładni i wprawieni w takich kwestiach, niż jakiekolwiek komputery. Powstałe monety są oceniane, a właściwie ich jakość, przez osoby oglądające je pod szkłami powiększającymi. Numizmaty posiadające jakiekolwiek ubytki są usuwane i nie włączane do obiegu. Tak więc każda z monet jest idealnie wybita, każda ma swój indywidualny charakter i każda jest swego rodzaju dziełem sztuki. Zresztą świadczy o tym nakład w jakim monety są emitowane. Przeważnie nie wychodzi on w ilości większej niż trzydzieści tysięcy sztuk. Więc można się domyślić, że nie każdy będzie mógł taki dukat nabyć.

Jak już to zostało wspomniane, dukaty lokalne w dosyć efektywny sposób służą celom promocyjnym. Jednak nie wchodzi tutaj w grę jedynie odpowiednie połączenie pewnych symboli, które mają zwrócić uwagę nabywców na dany region, czy zainteresować ich historią miasta, oryginalną legendą, czy powstałą tam kreskówką. Ważnym jest również wypuszczenie monet, które będą wyemitowane w małym nakładzie, w wersji kolekcjonerskiej. Takie monety dopiero zaczynają wzbudzać zainteresowanie. Im ładniej wykonana i rzadsza jest moneta, tym większą chęcią jej posiadania pałają kolekcjonerzy, którzy swoją pasją mogą zarażać innych. W taki sposób znowu roznosi się wieść o tym, że to dane miasto wyemitowało tak cenną monetę. Jest ona luksusowa i nie każdy może ją mieć. I miasto zaczyna słynąć nie tylko ze swojej historii, czy obecnego stanu gospodarki, ale również z oryginalnego – chociaż już w coraz mniejszym stopniu – sposobu promowania się. Jak zaradzić temu, że pomysł z emisją dukatów jest coraz mniej oryginalny? Należy wymyślać oryginalne wzory numizmatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *