Dukaty lokalne – promocja gminy, miasta?

Ostatnimi czasy bardzo często słychać o dukatach lokalnych. Nawet będąc gdzieś przejazdem, można całkiem przypadkiem trafić na akcję emisji dukatów lokalnych. Jednak nie każdy do końca wie o co w takich akcjach chodzi.

Zdjęcie znalezione na stronie Allegro.pl
Zdjęcie znalezione na stronie Allegro.pl

Dukaty lokalne coraz częściej wykorzystywane są do promowania miast i gmin. Mają one charakter bonów towarowych, które można wymienić – w wyznaczonych przez promujący się region punktach usługowych – na określone usługi. Przede wszystkim charakter promujący miasto mają wizerunki umieszczane na numizmatach. W przypadku miast nadmorskich mogą to być kojarzące się z morzem mewy, natomiast w przypadku Torunia Koziołek, który się wszystkim z tym miastem kojarzy. Jednak zależy to również od tego, jakie wydarzenie władze chcą zaakcentować. Jeżeli jest to wydarzenie historyczne, to najczęściej umieszczany jest wizerunek głównej postaci biorącej w nim udział. Czasami znaleźć można również panoramy bądź podobizny zabytków charakterystycznych dla danego terytorium.

Gdzie można nabyć takie monety? Podczas emisji i promocji miasta można je kupić w punktach wyznaczonych przez promujące się władze. Informacje na ten temat są zazwyczaj powszechnie dostępne. W końcu wszystkim zależy na tym, by dukaty były łatwo dostępne dla osób chcących je nabyć. Drugim źródłem może być rynek wtórny. Czyli sprzedaż już po zakończeniu emisji danego numizmatu. Wtedy najczęściej źródłem są ogłoszenia w internecie, czy aukcje internetowe, które obecnie są rozpowszechnione na taką skalę, że praktycznie każdy ma do nich dostęp. Wystarczy dobrze poszukać.

Jak wygląda produkcja dukatów lokalnych? Są one produkowane przez utalentowanych artystów-plastyków. Zaczynają oni od wyrzeźbienia modelu w gipsie. Następnie wykonywana jest forma, kolejny odlew, a ten skanowany jest do komputera. W komputerze następuje obróbka całego projektu i stworzenie stempla, którym monety wybijane są w odpowiednim materiale na masową skalę – w przypadku dukatów lokalnych ilość waha się od pięciu tysięcy do pięćdziesięciu tysięcy sztuk. Każda moneta jest następnie dokładnie sprawdzana przez pracowników pod szkłem powiększającym. Każdy okaz z jakąkolwiek wadą jest odrzucany, ponieważ nie ma on już żadnej wartości.

W taki właśnie sposób działają dukaty lokalne. I dlatego są skutecznym sposobem promocji. Łatwo i szybko prezentują nam to, na czym nam zależy. Powodują zainteresowanie i chęć dowiedzenia się czegoś więcej. Dukaty lokalne mogą zachęcać do sprawdzenia i zagłębienia się w pewne zagadnienia. A przede wszystkim do odwiedzenia danego regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *