Dukaty lokalne, a dwuzłotówki (2 GN)

Dukaty lokalne często porównywane są z popularnymi dwuzłotówkami. Zapewne spowodowane jest to pozornym podobieństwem wykonania. Ten sam rozmiar krążka, czy podobna barwa metalu z jakiego są one wykonane. Jednak popularne dwuzłotówki są emitowane przez Narodowy Bank Polski, a ich liczba wielokrotnie przewyższa nakłady w jakich wydawane są dukaty lokalne. Oczywiście przekłada się to również na jakość wykonywanych monet. Jeżeli chodzi o dwuzłotówki okolicznościowe – są to monety średniej jakości. Niektóre są wykonane w sposób dokładny i staranny, projekt jest bardzo dobry. Natomiast inne są niestaranne i maja nieciekawy design. Dukaty lokalne wydawane są w mniejszym nakładzie i co za tym idzie – są wykonywane dokładniej. Każdy emitent stara się, aby projekty danych monet były jak najbardziej staranne, ponieważ każdemu zależy, żeby to jego miasto miało najwspanialsze dukaty lokalne.

Zdjęcie znalezione na stronie Propertynews.pl
Zdjęcie znalezione na stronie Propertynews.pl

Idąc dalej tropem dukatów lokalnych – są one idealne do promocji danego regionu. Zwracają uwagę turystów oraz społeczności lokalnej. Wizerunki na nich prezentowane są kombinacją symboli, jakie mają kojarzyć się ludziom z danym regionem i wydarzeniem, które powinno się z nim kojarzyć. Tym sposobem na dukatach lokalnych pojawiają się rzadkie zwierzęta czy rośliny występujące na danym terenie, czy dla niego charakterystyczne. Przykładem na takie monety mogą być kruszczyk siny i mikołajek nadmorski z Gmin Nadzalewowych, oraz z motywami zwierzęcymi głuszec i kuropatwy z Biłgoraja, pięć nurtów: bóbr i bielik z Kołbaskowa, czy sławny bóbr z Suwałk. Na dukatach pojawić mogą się również różnego typu atrakcje turystyczne. Mogą zwracać one uwagę na wydarzenia historyczne. Bardzo powszechnym jest też za jego pomocą upamiętnianie praw lokacyjnych czy miejskich danej miejscowości. W każdym wypadku są to ważne dla danego regionu symbole, czy wydarzenia.

Każde z dukatów lokalnych są produkowane przez Mennicę Polską. Mają one charakter bonu towarowego. Co to oznacza? Jest to pewnego rodzaju forma płatności, inna niż pieniądze których używa się na co dzień. Honorowana jest jednak jedynie w określonym czasie w danym regionie. Władze miasta wyznaczają odpowiednie punkty usługowe, gdzie można stosować dukaty lokalne jak pełnoprawną formę płatności. Oznaczenia te są podawane do oficjalnej wiadomości. W taki sposób miasta się promują i wychodzi im to bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *