Dlaczego inwestować w złoto?

Złoto jest nie tylko synonimem zamożności, ale przede wszystkim stabilności finansowej. Jak długo ludzkość posługuje się środkami pieniężnymi – złoto zawsze było najcenniejszym pieniądzem. Złotem zawsze można było płacić nie zależnie od tego, że zawirowania polityczne lub społeczne powodowało kryzys gospodarczy i finansowy. Niezaprzeczalnie można powiedzieć, że złoto to jedna z ponadczasowych i najbezpieczniejszych inwestycji. W złocie były oparte wartości największych walut takich jak dolar amerykański czy funt brytyjski.

Zdjęcie znalezione na stronie Usnews.com
Zdjęcie znalezione na stronie Usnews.com

Jest zależność, że w przypadku kryzysów finansowych inwestorzy wyprzedają akcje i dokonują zakupu złota jako gwaranta stabilności. Najbardziej optymalną opcją inwestowania w złoto jest zakup sztabek lub monet kolekcjonerskich emitowanych przez mennice państwowe. Co ciekawe, złota sztabki możemy kupić fizycznie poprzez wyspecjalizowanych dealerów lub też pośrednio jako certyfikaty – czyli papiery wartościowe potwierdzające zakup złota i zdeponowanie go skarbcu banku, a także na tzw. zakup złota na konto. Polega to na tym,.że inwestor ma założone przez bank konto, poprzez które dokonuje zakupu złota, na koncie odnotowane jest jakiej ilości złota jest właścicielem.

W każdej chwili inwestor może zażądać fizycznego wydania złota, może je w każdej chwili sprzedać. W ten sposób złoto jest traktowane jako wirtualny pieniądz. Można więc nim płacić za towary lub usługi, których ceny są wyrażone w wiodących walutach. Złoto w sztabkach, lub te kupowane jako papiery wartościowe czy na konto nie jest jednak inwestycją dla drobnego inwestora indywidualnego, powód jest jeden – cena złota, która w dochodzi do 4500 zł. Dla mniej zamożnych inwestorów poleca się zakup monet kolekcjonerskich. Taki zakup ma podwójną korzyść, po pierwsze cena monet nie będzie niższa niż wartość kruszcu, z którego są wybite, a bardzo często rzeczywista wartość jest kilkukrotnie wyższa od nominalnej. Druga zaleta takiego inwestowania to możliwość obcowania z pięknymi monetami, które często bywają początkiem niejednej ciekawej kolekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *