Każdy kto jest zainteresowany zakupem monet bulionowych wykonanych ze srebra już wie, że brakuje w ofercie nowych monet. Większość mennic wstrzymało produkcję lub dość poważnie ją ograniczyła. Najgorzej wygląda sytuacja z mennicami USA oraz kanadyjską. Nie do końca jest znana sytuacja z Australii i Chin, jednak wzrost cen tych monet wskazuje, że również nie jest zbyt wesoło. Na forach słychać, że srebra jest sporo, i nie wiadomo czemu mennice wstrzymują produkcję. Istnieje również teoria, ze jest to po to żeby podnieść ceny srebra bulionowego. Jednak prawda jest taka, że na rynku nie ma srebra fizycznego.

Owszem jest na powierzchni około 1,4mld uncji srebra rodzimego, jednak z przeznaczeniem głównie na cele przemysłowe. Dziwne jest to, że Polska jako jeden z czołowych producentów srebra nigdy nie wydała swojej monety bulionowej. A przecież KGHM jest drugim w świecie koncernem, który wydobywa rudy zawierające srebro. Jednak 90% srebra idzie na eksport poprzez giełdy angielskie. Polskie srebro służy do wybicia „Philharmoników”, czyli jednych z najlepszych instrumentów. Roczna produkcja srebra wynosi około 700mln uncji rocznie. Nie jest to zbyt wiele, jeśli przyjąć, że przemysł wysyła zapotrzebowanie na 1mld uncji, i z każdym rokiem się to zapotrzebowanie zwiększa.
Na rynku jest niebezpieczna sytuacja kiedy brakuje srebra fizycznego, natomiast papierów wartościowych, które są oparte na tym kruszcu jest zbyt wiele. Niektóre giełdy próbują ratować sytuację, wprowadzając ograniczenia, jednak wiele promes jest bez pokrycia, a nie ma co liczyć na wyprzedaże zapasów przez rządy zainteresowanych państwa, gdyż zazwyczaj i one są na wyczerpaniu. Gdyby nie działanie niektórych banków amerykańskich, cena srebra dawno przekroczyła by 50$ za uncję.
Jednak dzisiaj wpływają pierwsze pozwy przeciwko tym bankom. I nie wiadomo jak to wpłynie na wartość srebra. Srebro jako metal, w który chętnie się inwestowało, na chwilę obecną traci swoje właściwości, gdyż po prostu go nie ma. Dla inwestora indywidualnego, który ma ograniczone możliwości zakupu w sklepach oraz mennicach pozostają aukcje w ebayu czy na Allegro. Jednak i tam monet bulionowych jak na lekarstwo.