Co wybrać holder czy album?

To że monety powinny być zawsze właściwie przechowywane nie budzi chyba żadnych zastrzeżeń. Ponieważ mimo że wykonane są z metalów to tak naprawdę są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia np. zadrapania czy zanieczyszczenie które później bardzo trudno usunąć a niekiedy jest to niemożliwe. Sposobów na przechowywanie monet jest bardzo dużo, w zależności od rodzaju kolekcji, przeznaczenia tych monet, gustu kolekcjonera czy właściciela ale przede wszystkim od możliwości finansowych.

Zdjęcie znalezione na stronie Bigduo.pl

Często monety prosto z mennicy można zakupić w tzw. kapslach chroniących je przed uszkodzeniem. Kapsel taki to rodzaj plastikowej osłonki, przeźroczystej dającej możliwości oglądania monety bez konieczności wyjmowania jej z tego kapsla. Posiadając większą ilość w ten sposób zabezpieczonych monet warto zakupić specjalną paletę na której będziemy umieszczać te kapsle. Jest to dobry sposób na uporządkowanie czy segregację kolekcji a ponadto dodatkowa ochrona monet. Monety nożna również umieszczać w albumach albo klaserach, które także mają na celu ochronę monety i jej zabezpieczenie.

Albumy są bardzo różne w zależności od rodzaju tworzywa, wielkości itd. Tworzywo z którego wykonany jest Atki album albo klaser musi być odpowiednie do przechowywania monet. Album powinien również mieć miejsce na monety o różnej wielkości nominału aby w jednym zbiorze można było umiecie właśnie monety większe i mniejsze. Często w miarę powiększania naszej kolekcji musimy dokupować poszczególne albumy aby umieszczać w nich kolejne monety, można je również łączyć z poprzednimi albumami.

Jeszcze innym rozwiązaniem są dostępne w sklepach numizmatycznych albo na Internecie tzw. holdery. Holdery t kartonowe pudełeczka które można samemu poskładać albo posklejać. Również do przechowywania monet które chronić ma plastikowa osłona. Można w nich oglądać monety z obu tron czyli zarówno rewers monety jak tez awers. Warto je również układać całymi kolekcjami na specjalnych paletach pod holdery wtedy kolekcja wygląda naprawdę ładnie i elegancko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *