Ciekawostki o banknotach

Zdecydowana większość ludzi w wolnym czasie poświęca się swojemu hobby. Część z nich czynnie uprawia jakiś sport, część spełnia się artystycznie, a jeszcze inni kolekcjonują rozmaite przedmioty. Można zbierać znaczki, bilety, kapsle po piwie, lecz cała rzesza ludzi interesuje się gromadzeniem monet. Numizmatyka stała się znanym hobby, a nawet sposobem na życie (handlowanie monetami może przynieść okazałe zyski). Jednak wielu zapomina, że numizmatyka to nie tylko monety, ale również banknoty.

Zdjęcie znalezione na stronie Flickr.com

Pieniądz papierowy został wynaleziony w Chinach w IX wieku. Natomiast w Europie banknoty zaczęto stosować dopiero XVII wieku (jako pierwsza do obiegu wprowadziła je Szwecja), a w Polsce pojawiły się po koniec XVIII wieku. Najstarszym banknotem, który zachował się do dnia dzisiejszego jest 5 dalerów – szwedzki banknot pochodzący z 5 grudnia 1662 roku. Młodszym, ale bardzo dobrze zachowanym banknotem, o którym warto wspomnieć jest jeszcze 1 rubel z 1892 roku. Z racji, iż pieniądze papierowe są o wiele mniej trwałe niż monety, tak stare i dobrze zachowane banknoty stanowią prawdziwe perełki numizmatyczne.

Część z nas posiada jeszcze stare banknoty, które funkcjonowały w poprzednim ustroju, a zostały wycofane z obiegu w 1996 roku. Jednak większość z nas nie wie, że te banknoty, jak również te, którymi obecnie się posługujemy zaprojektował ten sam człowiek – Andrzej Heidrich. Jest on odpowiedzialny za opracowanie serii banknotów Wielcy Polacy (w obiegu w latach 1975-1996). W serii znalazły się pieniądze z wizerunkiem między innymi: Stanisława Staszica, Stanisława Moniuszko, Henryka Sienkiewicza, Józefa Bema, Fryderyka Chopina, czy Mikołaja Kopernika.

Kolejną serią banknotów jaką zaprojektował Andrzej Heidrich była kolekcja Królowie i książęta Polski, na których widzimy dobrze nam znane wizerunki Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierz Wielkiego, Władysława Jagiełły i Zygmunta I Starego. Warto wiedzieć jeszcze, że A. Heidrich oprócz projektowania polskich banknotów, stworzył jeszcze wiele wzorów znaczków oraz wprowadził zmiany do godła polskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *