Zdecydowana większość ludzi w wolnym czasie poświęca się swojemu hobby. Część z nich czynnie uprawia jakiś sport, część spełnia się artystycznie, a jeszcze inni kolekcjonują rozmaite przedmioty. Można zbierać znaczki, bilety, kapsle po piwie, lecz cała rzesza ludzi interesuje się gromadzeniem monet. Numizmatyka stała się znanym hobby, a nawet sposobem na życie (handlowanie monetami może przynieść okazałe zyski). Jednak wielu zapomina, że numizmatyka to nie tylko monety, ale również banknoty.

Pieniądz papierowy został wynaleziony w Chinach w IX wieku. Natomiast w Europie banknoty zaczęto stosować dopiero XVII wieku (jako pierwsza do obiegu wprowadziła je Szwecja), a w Polsce pojawiły się po koniec XVIII wieku. Najstarszym banknotem, który zachował się do dnia dzisiejszego jest 5 dalerów – szwedzki banknot pochodzący z 5 grudnia 1662 roku. Młodszym, ale bardzo dobrze zachowanym banknotem, o którym warto wspomnieć jest jeszcze 1 rubel z 1892 roku. Z racji, iż pieniądze papierowe są o wiele mniej trwałe niż monety, tak stare i dobrze zachowane banknoty stanowią prawdziwe perełki numizmatyczne.
Część z nas posiada jeszcze stare banknoty, które funkcjonowały w poprzednim ustroju, a zostały wycofane z obiegu w 1996 roku. Jednak większość z nas nie wie, że te banknoty, jak również te, którymi obecnie się posługujemy zaprojektował ten sam człowiek – Andrzej Heidrich. Jest on odpowiedzialny za opracowanie serii banknotów Wielcy Polacy (w obiegu w latach 1975-1996). W serii znalazły się pieniądze z wizerunkiem między innymi: Stanisława Staszica, Stanisława Moniuszko, Henryka Sienkiewicza, Józefa Bema, Fryderyka Chopina, czy Mikołaja Kopernika.
Kolejną serią banknotów jaką zaprojektował Andrzej Heidrich była kolekcja Królowie i książęta Polski, na których widzimy dobrze nam znane wizerunki Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierz Wielkiego, Władysława Jagiełły i Zygmunta I Starego. Warto wiedzieć jeszcze, że A. Heidrich oprócz projektowania polskich banknotów, stworzył jeszcze wiele wzorów znaczków oraz wprowadził zmiany do godła polskiego.