Cała prawda o srebrze

Srebro zawsze było chętnie kupowanym metalem na inwestycję. Niezbyt drogie jednak zawsze dawało szansę na ciekawy zysk. Monety bulionowe, monety okolicznościowe, czy tez sztabki zawsze znajdowały chętnych, bądź to w zakupie bezpośrednim w mennicach bądź też w drugim obiegu, na aukcjach czy to w Internecie czy to w rzeczywistym kontakcie sprzedający – kupujący. Ceny ostatni wahające się wokół 30$ za uncję czystego srebra były zachęcające, szczególnie przy wręcz zaporowych cenach złota, które dziś wynoszą 1400$.

Zdjęcie znalezione na stronie Imfamous.info

Jednak obecnie jest dość spory problem, bo na rynku nie ma monet bulionowych. Mennice po prostu wstrzymały na czas nieokreślony produkcję. Najgorzej wygląda sytuacja w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, nie co lepiej w Austrii, Australii oraz w Chinach. Zapotrzebowanie jest na srebro co raz większe. Rząd Chin zmienił swoją politykę wobec swoich obywateli zezwalając na inwestowanie w metale szlachetne. Z uwagi na fakt, że większości nie stać na inwestowanie w złoto, srebro jest pożądanym towarem wśród obywateli chińskich.

Zresztą w tradycji chińskiej srebro było metalem, który służył za monetę obiegową. Tak było do inwazji brytyjskiej na ten kraj. Obecnie kraj ten z największego producenta stał się największym jego importerem, jednak tylko niewielka jego część idzie na zaspokojenie potrzeb inwestorów indywidualnych. Produkcja srebra rodzimego była jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku oceniana na 2mld uncji rocznie. Było to sporo i zaspokajało potrzeby wszystkich inwestorów oraz przemysłu, którzy żądał około 1mdl uncji na swoją produkcję.

Obecnie produkcja srebra wynosi jedynie 700mln, a żądania przemysłu nie są mniejsze. Nie można liczyć na odzysk srebra czy interwencyjną jego wyprzedaż przez rządy poszczególnych państw, mając szczególnie na uwadze, że 95% zapasów już jest wyprzedanych. Certyfikaty na srebro, sa obecnie bez pokrycia. Wydobycie starcza na pokrycie jedynie części tych papierów. Może to spowodować wielki krach na rynku, kiedy trzeba będzie z tych obietnic się wywiązać. Niektóre giełdy już wprowadzają ograniczenia na zakup papierów, jednak przemysł nie produkuje z papierowego srebra, a potrzebuje fizycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *