Banknot w numizmatyce

Oczywiście w numizmatyce nie chodzi tylko o monety. Te jednak jak najbardziej są bardziej popularne. Jeśli chodzi i banknoty, te są dość wymagające pod względem przechowywania. Nie mogą znajdować się w luźnych kieszonkach. Powinny być dopasowane do wielkości pieniądza. Banknot nie może się przemieszczać w kieszonce, zatem ta powinna być bardzo ciasna. Poza tym nie powinniśmy go zbyt często wyjmować. Jak wiadomo banknotu nie umyjemy ani nie wypolerujemy.

Zdjęcie znalezione na stronie Flickr.com

Niech zatem będzie on włożony w przegródkę, która go ochroni przez pognieceniem, wyblaknięciem, rozdarciem. Im starszy tym bardziej kruchy, delikatny i podatny na jakiekolwiek zniszczenia. To dlatego tak bardzo trzeba o niego dbać. Nie wkładajmy i nie wyjmujmy go co chwilę. Monety są trwalsze, zatem im nie grozi rozdarcie, pogniecenie. Z banknotami trzeba obchodzić się umiejętnie oraz ostrożnie. Nie tylko mogą się zniszczyć, ale czas sprawi, że stają się coraz bardziej wyblakłe. Trzeba zatem je chronić, bo pięknie prezentują się na samym końcu kolekcji, zaraz po monetach.

Jeden komentarz


  1. Kiedyś miałem marzenie kolekcjonować banknoty. Jednak cena za banknot jest tak wysoka, że nie stać mnie. Polskie stare banknoty to koszt nawet 6000 zł za sztukę w idealnym stanie. Banknoty z PRL kupiłem całą kolekcję w cenie poniżej 500 zł ale to nie było moim marzeniem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *