Kiedy podczas I Wojny Światowej dotychczasowi sojusznicy tj. Rosja oraz Niemcy zwrócili się przeciwko sobie, wojska niemieckie zajęły ziemie zaboru rosyjskiego. Na części terenów okupowanych utworzono twór, który został nazwany Jenerał Gubernatorstwem Warszawskim. Zamysłem władz niemieckich było przekształcenie gubernatorstwa po zakończeniu wojny w Królestwo Polskie – które miało być całkowicie podporządkowane władzom w Berlinie.

Tuż po przejęciu władzy przez zarządcę niemieckiego na terenach gubernatorstwa zaczęto wprowadzać niemiecki porządek administracyjny oraz finansowy. W tym celu dekretem z grudnia 1916 roku powołano lokalny bank emisyjny pod nazwą Polska Krajowa Kas Pożyczkowa i postanowiono wydać nowe banknoty, które miały zastąpić obowiązujące na tym terenie rosyjskie ruble. Okupacyjne banknoty PKKP były pierwszymi polskojęzycznymi banknotami, które zostały wyemitowane w XX wieku. Banknoty były emitowane w dwóch seriach – pierwsza seria zwana „jenerał”, natomiast druga seria – „generał”.
Nazwy są związane z różnymi napisami znajdującymi się pod notami prawnymi z podpisami zarządu guberni. Serie banknotów różnią się od siebie również treścią noty prawnej, która była umieszczona na banknotach. Na banknotach pierwszej serii bank emisyjny nie jest wyraźnie określony, uściślono to na banknotach drugiej serii. Najwyższymi nominałami marki polskiej były 1000 oraz 100 marek. Ciekawe jest jednak to, że banknot 1000 marek nie był wyemitowany w pierwszej serii. 1000 marek polskich to nie tylko największy nominał ale i największy bilet pośród okupacyjnych banknotów. Jego wymiary to aż 210 x 128mm.
Był wydrukowany na prążkowanym papierze z poddrukiem w berlińskiej drukarni Reischdruckerei. Centralną część awersu banknotu zajmują nota prawna oraz podpisy zarządu Wolfganga Von Kreissa, Ueberschaera oraz Von Conrada. Po lewej stronie awersu biletu umieszczono tarczę herbową z białym orłem na czerwonym tle, po przeciwnej jest tarcza herbowa z nominałem w kolorze złota na czerwonym tle. Rewers banknotu był ozdobiony rysunkami o orientalnym stylu oraz reprodukcjami głów kobiet w stylu antycznym. Banknot był w obiegu do 30 listopada 1923 roku