Awers i rewers to pojęcia, które oznaczą dwie strony jednego przedmioty. Przedmiot ten pokryty może być malowidłem, drukiem lub też zawierać płaskorzeźbę. Awers i rewers wykonywać można poprzez rycie, kucie lub na wiele innych sposobów. Awers jest zawsze stroną bardziej istotną niż rewers, który zawiera jedynie treści uzupełniające lub stanowi element ozdobny. Pomimo tego, iż pojęcia awers i rewers stosowane są w przypadku różnych rzeczy, to ich główną rolą jest opisywanie stron monet w numizmatyce.

W numizmatyce określa się tak również strony orderów, medal i odznak. Słowami awers i rewers nie pisuje się banknotów. W przypadku monet krajowych awers zawiera zawsze godło państwowe lub element identyfikujący władcę. Może być to jego portret lub insygnia. Informacją ważną, którą również trzeba zamieścić na awersie jest czas jej wybicia. Nominał monety, choć również jest dla użytkownika monety bardzo ważny znajduje się zwykle po odwrotnej stronie monety, a więc jest umieszczony na jej rewersie.
Permalink
Za dzieciaka bardzo często myliłem awers z rewersem. Myślę, że dużo osób myli te dwie strony monety. Awers chyba w każdym kraju zawiera szczególny znak swojego kraju. W Polsce oczywiście na awersie widnieje orzełek.
Permalink
Chyba każdy mylił awers oraz rewers. Jednak uważam, że większość nawet nie usłyszała nigdy tych nazw. Dla jednych to orzeł i reszka, a dla innych rewers i awers. Jednak warto poznać te dwie strony monety.