Akcesoria ułatwiające zabezpieczanie zbiorów

Decydując się na hobby, jakim jest numizmatyka należy posiadać pewne akcesoria, które ułatwiają zbieranie eksponatów. Monety trzeba przechowywać tak, by nie uległy zniszczeniu, by były zabezpieczone przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi. Należy bowiem pamiętać, że zniszczona moneta ma mniejszą wartość rynkową, a nawet trudniej ją wymienić z innymi kolekcjonerami. Owszem można je chować do specjalnych pudełek, ale przecież radość kolekcjonowania polega również na tym, by były pokazywane innym, byśmy sami mogli je podziwiać.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Monety wydawane przez mennice są eksponowane od początku w plastikowych kapsułkach. Dla pozostałych można kupić plastikowe kapsle i specjalne palety na kilkadziesiąt sztuk. Kiedy nasze zbiory są dość duże, koszt tego typu zabezpieczeń oczywiście rośnie, ale są to pieniądze właściwie zainwestowane. Monety można też przechowywać w kartonowych pudełkach, z plastikowymi okienkami na wierzchu, zwanych holderami. Tańsze są holdery samoprzylepne, droższe przytwierdzają monetę za pomocą specjalnych zapinek.

Jeden komentarz


  1. Najlepsze do monet są kapselki. Plastikowe kapselki po około 50 groszy (na monety wielkości 2 zł) lub holdery. Jednak wiadomo jak z holderami, łatwo niszczą się.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *